İlaç Endüstrisinde İyon Kromatografi Uygulamaları

Bu sunum ilaç endüstrisinde yaygın olarak kullanımı artan iyon kromatografi sistemi neden kullanılmalı sorusuna cevap bulmanızı sağlayacaktır. En temel soru olan HPLC ve IC arasındaki fark üzerinden yola çıkılarak aktarımlar yapılacak ve “İyon kromatografi çalışma prensibi nedir? “ soruları cevap bulacaktır;

–             Temel çerçevede hız, tekrar üretilebilirlik, doğruluk, güvenlik ve maliyet etkinliği sağlamaktadır.

–             Pharma ve Biopharma da etken madde, glikanlar, organik asitler, amino asitler, karbonhidratlar vb. çalışmaların uygulamaları yer almaktadır.

–             İlaç ürünü geliştirilme aşamasında, bilinmeyen iyonik safsızlıkların konsantrasyonlarını belirlemek önemlidir. Ve sistem farklı dedektör tipleriyle tüm bu bileşenleri çalışma imkanı sunmaktadır.

–             İyon kromatografisi, tek bir enjeksiyonda birden fazla anyon, katyonu aynı anda belirleyebilir. Tüm bu uygulama detayları, cihaz çalışma prensibi ve regülasyonlardaki yeri aktarılacaktır.

Zahide AYDIN

2005 Akdeniz Üniversitesi Kimya Bölümü mezunudur. Mezuniyet sonrası 2005-2010 yılları arasında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde Çevre, Gıda ve Tarıma dayalı analiz laboratuvarlarında Uzman Kimyager olarak görev aldı. Laboratuvar deneyimi sürecinde birçok metot validasyonu, cihaz validasyonu, ölçüm belirsizliği, akreditasyon teknik kriterleri gibi birçok eğitime dahil olmuştur. 2011 yılında Redokslab Analitik Sistemler ailesine İstanbul bölgede dahil oldu. Burada 2011-2015 yılları arasında Aplikasyon Uzmanı olarak Spektroskopi grubu cihazların aplikasyonlarından sorumlu oldu. Bu ürün gruplarına 2020 yılında iyon kromatografi de dahil olarak Ürün Müdürü pozisyonunda çalışmaya devam etmektedir.

Başvuru Formu

    Scroll to Top